Skulptūra „Ratnyčėlė“

Audio gidas

Atsisiųskite mobilų audio gidą

apie / Foto

Šalia dailaus pėsčiųjų tiltelio per Ratnyčią pastebėsite ant aukšto pjedestalo sėdinčios mergaitės – Ratnyčėlės – skulptūrą. Ją 1959 m. sukūrė skulptorius Bronius Vyšniauskas, valstybinės premijos laureatas, profesorius, kurio monumentai puošia Grūto parką ir kitas žinomas Lietuvos vietas.

Nuo Antikos laikų iki Europos parkų puoselėjimo meto menininkai kūrė įvairiausių vandenų dievybes – Okeaną, Nilą, Tiberį, šokančias šaltinių nimfas, tačiau ši mada aplenkė Lietuvą. Tikėtina, kad Ratnyčėlė yra vienintelė upė, įkūnyta į žmogišką pavidalą Lietuvoje.

Nors nuo skulptūros atsiradimo praėjo daugiau nei pusė amžiaus, ji vis dar žavi ir romantiška, tik kiekvienai kartai kitaip. Aukštas pjedestalas ir laiptai parodo, kaip aukštai galima iškelti moterišką grakštumą ir kaip puikiai prie jo dera svajingas upelio čiurlenimas.

Senieji Druskininkų gyventojai pasakoja legendą, iš kur Ratnyčia gavo savo vardą. Kadaise tarp miškų gyvenęs stambus ūkininkas, kurio sūnūs (pasibaisėtina!) nenorėjo dirbti tėvų žemės. Teko jiems vesti ir užsiimti amatais. Vyriausiasis tapo malūnininku, o jaunėlis vedė gražuolę vienturtę ir apsigyveno jos tėvonijoje ant upelio kranto, šalia bažnyčios. Račiaus amatas jam patiko, o gal ir jauna žmona jį įkvėpė, tad šeima prasigyveno ir pasistatė didelius namus. Kad žmonės lengviau surastų talentingą ratų meistrą, virš vartų buvo pakabintas ratas su užrašu "Ratnyčia", o žmonos "pasoginiai" namai pavadinti Ratnyčėle. Kaip klostėsi šeimyninis gyvenimas, nežinoma, tačiau prie meno mokyklos galite aptikti ir kitą B.Vyšniausko skulptūrą – "Motinystė".

Kaip rasti?

Atsiliepimai

0 atsiliepimai (-ų)