Skulptūra „Tau Birute“

Audio gidas

Atsisiųskite mobilų audio gidą

apie / Foto

Prieš kopiant į Birutės kalną pastebėsite grakščią stilizuotą vaidilutės skulptūrą su užrašu "Tau, Birute". Ji skirta priminti legendą apie kadaise ant šio kalno šventąją ugnį saugojusią mergelę, įtakingo Palangos bajoro Vidmanto dukterį, kurią įsimylėjęs Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis pagrobė ir vedė.

Tapusi kunigaikštiene Birutė, pasak kitų legendų, garsėjo savo dorybėmis, išmintimi ir pagalba paprastiems žmonėms. Pasakojama, kad po mirties ji buvo vadinama šventąja Birute ar net deive, ir Palangos apylinkių gamtameldžiai prašydavo jos pagalbos varguose. Nėra žinoma, ar ji mirė Palangoje sulaukusi senatvės, ar buvo nužudyta Lenkijos karaliaus Jogailos sąjungininkų, tačiau iš kartos į kartą buvo pasakojama apie Birutės kapą ant šio kalno viršūnės. Net ir išnykus pagonybei jos šventumas nesumažėjo, dar XIX a. pabaigoje šventu buvo laikomas ir šimtametis Birutės kalno pušynas.

1965 m. bronzinę Birutės skulptūrą, palangiškių švelniai vadinamą Birutėle, sukūrė išskirtinio talento dailininkė, grafikė Konstancija Petrikaitė-Tulienė. Ji buvo pirmoji moteris Lietuvoje, pradėjusi kurti metalo plastikos darbus. Vienas iš jos kūrinių – pano, skirtas reprezentuoti Lietuvos žemės ūkį 1937 m. Paryžiaus pasaulinėje parodoje buvo įvertintas Grand Prix.

Kaip rasti?

Atsiliepimai

0 atsiliepimai (-ų)