V.Košubos paminklas Lietuvai

Audio gidas

Atsisiųskite mobilų audio gidą

apie / Foto

Miesto širdyje Vilniaus alėjoje priešais kurorto savivaldybės administraciją pastebėsite stilizuotą šarvuoto karvedžio skulptūrą. Tai – paminklas Lietuvai, pastatytas 1995 m., vienas iš paskutinių išeivijos skulptoriaus Vytauto Kašubos darbų (jis sukūrė ir paminklą kunigaikščiui Gediminui Vilniuje).

Šarvuotas karvedys simbolizuoja Lietuvos karalių Mindaugą, XIII a. suvienijusį visas Lietuvos teritorijoje gyvavusias kunigaikštystes į vientisą valstybę. Paminklo idėja kilo Lietuvai atgavus nepriklausomybę 1990 m., kuomet šalyje niekas nebetrukdė domėtis tikrąja istorija, o ne ta, kurią pateikdavo sovietų cenzūruoti šaltiniai. Tai buvo laikotarpis, kai daugelio lietuvių sąmonėje atgimė pasididžiavimas praeities didvyriais, prisimintos viduramžių pergalės prieš kryžiuočius. Nemuno pakrantėse stovėjo strategiškai svarbios to laikotarpio gynybinės pilys, kai kurių istorikų teigimu, viena iš jų buvo ties Ratnyčios ir Nemuno upių santaka. Dar anksčiau šioje vietoje gyveno itin karingos jotvingių gentys. Tad pirmoji miesto savivaldos taryba puoselėjo planus sukurti monumentą garbingus laikus atminti.

Nedaug žino, kuo ypatinga paminklo vieta. 1990 m. rugpjūtį apie 70 bėgikų iš visos Lietuvos bėgo iš Palangos į Druskininkus pro istorines vietas, iš kiekvienos parnešė smilčių, kurios supiltos paminklo vietoje ir simbolizuoja Lietuvos nedalumą.

Paminklo svarbą liudija ir jo atidengimo iškilmė, kuriose dalyvavo ir LR Prezidentas, ir Seimo pirmininkas, ir kiti aukščiausi šalies pareigūnai. Mūsų dienomis prie paminklo minimos istorinės datos, vasario 16 d. ir liepos 6 d. čia giedama Tautiška giesmė.

Atsiliepimai

0 atsiliepimai (-ų)